Category
Diodes - Rectifiers - Arrays
Manufacturer
Diodes Incorporated
RoHS
YES
Certification
Delivery
Payment

| TYPE | DESCRIPTION |
| Part Number: | BAT54ST-7-F |
| Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT523 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | |
| Series | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Base Part Number | BAT54ST |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 25V |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection |
| Reverse Recovery Time (trr) | 5ns |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 200mA (DC) |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 125°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 100mA |
| Diode Type | Schottky |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount SOT-523 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Meta Part Number | BAT54ST-FDICT-ND |
| Package / Case | SOT-523 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Other Names | BAT54ST-FDICT |
| Supplier Device Package | SOT-523 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
Data sheet: Work in prgress, stay tuned!