Category
Diodes - Rectifiers - Arrays
Manufacturer
Nexperia
RoHS
YES
Certification
Delivery
Payment

| TYPE | DESCRIPTION |
| Part Number: | BAT54CV,115 |
| Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT666 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description | Diode Array 2 Pair Common Cathode Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount SOT-563, SOT-666 |
| Diode Type | Schottky |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 200mA (DC) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 25V |
| Package / Case | SOT-563, SOT-666 |
| Supplier Device Package | SOT-666 |
| Meta Part Number | 1727-3568-2-ND |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 100mA |
| Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
| Series | - |
| Base Part Number | BAT54CV |
| Other Names | 1727-3568-2 568-3414-2 568-3414-2-ND 934058073115 BAT54CV T/R |
| Operating Temperature - Junction | 125°C (Max) |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V |
| Diode Configuration | 2 Pair Common Cathode |
Data sheet: Work in prgress, stay tuned!