Category
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
AMI Semiconductor/onsemi
RoHS
YES
Certification
Delivery
Payment

| TYPE | DESCRIPTION |
| Part Number: | BAT54 |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Base Part Number | BAT54 |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA |
| Diode Type | Schottky |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 (TO-236) |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 1V, 1MHz |
| Other Names | BAT54FSTR |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 25V |
| Meta Part Number | BAT54FSTR-ND |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 100mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Diode Schottky 30V 200mA Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V |
| Reverse Recovery Time (trr) | 5ns |
Data sheet: Work in prgress, stay tuned!